При нормально протікаючій вагітності бажано робити допплерометрию двічі – на терміні 30 тижнів і 35-36 тижнів вагітності.
Основна мета доплерометрія – оцінка кровообігу в системі мати-плацента-плід при дослідженні кровотоку в таких судинах: маткових артеріях (правої і лівої), артерії та вені пуповини (в нормі пуповина складається з двох артерій і однієї вени), а також в середній мозковій артерії плода. Крім того, в деяких випадках стає необхідним дослідження кровотоку в аорті, венозному протоці, сонних артеріях плода та деяких інших судинах.
Внаслідок неглибокого розташування органу і досконалості сучасних технічних засобів на ультразвуковому апараті можна розглянути всю залозу, за винятком частин, що знаходяться за трахеєю або грудиною. Під час процедури сканування щитовидної залози оцінюються наступні параметри і ознаки її стану: будова, розташування, контур, структура , розмір, вогнищеві утворення.
Функціонування щитовидної залози доцільно перевіряти раз на рік. До цієї поради варто прислухатися, в першу чергу, жінкам старше 35 років.
Переваги ультразвукового дослідження щитовидної залози полягають у тому, що це самий доступний, безпечний і інформативний метод діагностики, що виконується при необхідності неодноразово пацієнтами будь-якого віку (в тому числі дітьми з перших днів життя і вагітними жінками). Не вимагається підготовка, відсутня рентгенівське і будь-яке інше іонізуюче випромінювання.
УЗД молочних залоз дозволяє оцінити структуру тканин, перевірити наявність кіст і пухлин. Даний вид досліджень використовується навіть для уточнення діагнозу, отриманого за допомогою мамографії. УЗД володіє цілим рядом переваг: це неінвазивне і безболісне обстеження, у якого практично немає протипоказань, воно дає чітке уявлення про стан тканин.
Ніякої спеціальної підготовки до УЗД молочних залоз не потрібно, однак для отримання точних результатів важливо проводити обстеження в певний день менструального циклу. Ми рекомендуємо першу половину циклу, тобто на 5 – 10 день. Цей час є оптимальним для обстеження, так як гормональний фон в першій половині циклу найбільш стабільний.
УЗД шийки матки – безпечний інформативний метод діагностики, який дозволяє лікареві оцінити відповідність довжини шийки терміну гестації, а також визначити стан внутрішнього та зовнішнього зіву. Таке дослідження є основою профілактики загрози переривання вагітності.
УЗД шийки матки проводиться в рамках планових скринінгових досліджень:
- на 11-14 тижнях – стан шийки дозволяє оцінити ризики переривання;
- у 22-24 тижні – дослідження проводиться з метою визначення ймовірності пізнього викидня;
- у 30-34 тижні – визначається готовність до пологів.
Фолікулометрія -це ультразвуковий метод, який дає можливість спостерігати за ростом і дозріванням фолікула і встановленням факту овуляції.
З допомогою фолликулометрии можна точно визначити факт наявності та день овуляції.
Перший раз УЗД проводять в середньому на 10 день менструального циклу, наступні дати візиту призначає лікар, який проводить цей моніторинг (в основному необхідно 3-4 візиту з проміжком 2-3 дні).
Завдання фолликулометрии:
- підтвердження факту овуляції;
- вибір дні для зачаття дитини;
- діагностики порушень менструального циклу;
- у випадках хронічної ановуляції моніторинг ефективності стимуляції овуляції;
- визначення повноцінності фаз менструального циклу (рання овуляція, вкорочення 2 фази циклу, лютеинизация неовулировавшего фолікула і т. д).
Ультразвукове дослідження м'яких тканин – це узагальнена назва, яке може включати в себе діагностику різних частин тіла. За допомогою обстеження вдається оцінити стан підшкірної клітковини, суглобів, м'язів і сухожиль. У ході процедури можна визначити їх розміри, структуру, точну локалізацію і наявність патологічних процесів.
Це обстеження має кілька вагомих плюсів. УЗД нешкідливо для організму і може проводитися необмежену кількість разів (за призначенням лікаря). Також даний вид інструментальної діагностики визнаний одним з найбільш доступних та інформативних. УЗД не приносить ні болю, ні дискомфорту, а тому може проводитися навіть маленьким дітям. Процедура дає можливість визначити патологічні процеси навіть на ранній стадії розвитку. Ви можете провести її не тільки за призначенням лікаря, але і в профілактичних цілях.
Эхогистеросальпингография (Ехо-ГСГ) – метод дослідження стану порожнини матки та прохідності маткових труб на основі методу УЗД. Вперше на території Краснодарського краю дана методика була проведена в нашій клініці.
Эхогистеросальпингография – діагностична методика, що дозволяє з імовірністю 98% визначати таку патологію:
- Поліпоз ендометрію;
- Внутрішньоматкові перегородки, синехії;
- Аномалії розвитку внутрішніх статевих органів;
- Непрохідність маткових труб, наявність гідросальпінгсу.
Ця методика широко застосовується в діагностиці фактору безпліддя трубного завдяки тому, що ультразвукова гістеросальпінгографія володіє більш високою інформативністю порівняно з рентгенівською ГСГ (від 80 до 91%), не несе в собі променевого навантаження (опромінення яєчників), а також є менш болючою і мінімально інвазивною процедурою, проводиться без знеболювання, без госпіталізації, тобто є амбулаторної процедурою.
Головною перевагою ТРУЗД є можливість отримання повноцінного і дуже точного зображення простати, різних її відділів (зон), а отже, і патологічних процесів цього органу.
Метод дозволяє:
- оцінити структуру простати, її розміри, щільність, однорідність, наявність яких-небудь утворень;
- вивчити стан яєчка, його придатка і сім'яного канатика;
- діагностувати аденому простати або доброякісну гіперплазію передміхурової залози;
- діагностувати рак передміхурової залози;
- виявити простатит;
- діагностувати кісту передміхурової залози;
- діагностувати запальні захворювання яєчка та його придатка (орхіт, епідидиміт, орхоэпидидимит);
- діагностувати судинні захворювання яєчка та його придатка (варикозне розширення вен сім'яного канатика або варикоцеле).
Для обстеження органів малого тазу жінкам призначають саме УЗД. З його допомогою проводиться діагностика яєчників і фаллопієвих труб, матки, сечового міхура, прямої кишки, а також визначається вагітність на ранньому терміні. Зазвичай терапевт або гінеколог видає направлення на ультразвукове дослідження при порушеннях менструального циклу, болі в нижній частині живота, кровотечах і різних виділеннях, підозрі на утворення в маткових трубах, яєчниках і на шийці матки (кісти, ендометрит, пухлини).
УЗД малого тазу у жінок може проводитися кількома способами: трансабдомінальним (через передню черевну стінку), а також трансвагінальним (через піхву).
Підготовка безпосередньо перед дослідженням: перед трансабдомінальним УЗД рекомендується наповнити сечовий міхур (тобто за деякий час випити приблизно літр води); перед трансвагінальним УЗ-дослідженням, навпаки, – слід спорожнити сечовий міхур;
Строгих протипоказань до УЗД малого тазу немає, тимчасово же неможливим проведення діагностики робить лише наявність менструації у жінки.
УЗ-скринінг 1 триместру: можна визначити або уточнити термін вагітності, а також дізнатися про стан плода і стан матки, наявності міоми, різних новоутворень. Доктор виміряє ембріон і порівняє показники з нормами, що відповідають вашому терміну вагітності. Під час першого УЗД фахівець також оцінює товщини комірцевого простору плода. Але найголовніше – ви вже зможете побачити маленького чоловічка!
УЗ-скринінг 2 триместру: також відбувається вимір плода, оцінка стану плаценти і кількості вод. Доктор порівнює результати другого обстеження з першим і робить висновки про темп розвитку дитини. Також лікар повинен переконатися у відсутності ознак хромосомних хвороб плода. Нерідко вже на другому обстеженні можна визначити стать дитини.
УЗД 3 триместру вагітності: дозволяє оцінити стан і положення дитини перед пологами. Лікарю важливо зрозуміти, яке його передлежання: головне або тазове. Також необхідно з'ясувати, чи немає обвиття пуповиною, є вади розвитку, які проявляються на пізніх термінах вагітності. На третьому плановому УЗД на моніторі вже можна розгледіти обличчя малюка.
У сучасній діагностиці захворювань нирок велике місце займає ультразвукове дослідження, яке є найбільш інформативним. Вона легко переноситься пацієнтами, неінвазивно, не вимагає введення контрастних речовин.
За допомогою УЗД можна виявити кісти, камені, пухлини, відхилення у розташуванні нирок. Оскільки УЗД не викликає побічних дій, його можна проводити багаторазово, щоб відслідковувати динаміку стану пацієнта. Направлення на УЗД нирок зазвичай видає лікар. Однак при необхідності можна записатися на цю процедуру безпосередньо в медичному центрі або лабораторії.
Як правило, проводиться комплексне дослідження.- одномоментно УЗД нирок, надниркових залоз і сечового міхура. Справа в тому, що всі органи сечовивідної системи пов'язані між собою, і не виявивши запалення нирок сьогодні, його можна діагностувати завтра – у разі, якщо осередок запалення був у сечовому міхурі.